Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Vplyv koronavirusu na poskytovanie hypoték

Pridané: 24.8.2021

V poslednom období ste určite zaznamenali, že banky zareagovali na súčasnú krízu spojenú s ochorením Covid-19 dvoma spôsobmi. Na jednej strane sa snažia ľuďom, ktorých táto pandémia ovplyvnila, pomôcť s odkladom splátok resp. vznikajú nové formy úverových pomocí podnikateľom.

Na strane druhej sa “chránia” pred väčším rizikom pri poskytovaní hypoték, a to zvyšovaním úrokových sadzieb, ale aj sprísnením podmienok poskytovania úverov.

Patrím aj ja medzi skupinu ľudí, pre ktorých sa sprísnili podmienky?

Podmienky sa sprísnili alebo sa úplne zastavilo poskytovanie úverov nasledujúcim skupinám:

  • Ľudia s príjmom zo zahraničia alebo opatrovateľkám pracujúcim v Rakúsku
  • Zamestnancom pracujúcim v najviac zasiahnutých sektoroch – cestovný ruch, gastronómia, hotely, reštaurácie, maloobchod a finančné služby.
  • Živnostníkom (SZČO) a podnikateľom (jednoosobovým s.r.o.. či tým, ktorí zamestnávajú samých seba)

Okrem sprísnených podmienok bánk treba brať do úvahy aj svoju aktuálnu situáciu. Mnoho ľudí počas obdobia čerpalo sociálne dávky – OČR alebo PN alebo im zamestnávateľ, ktorého podnikanie bolo ovplyvnené týmto vírusom, vyplácal iba 80% príjmu. Niektorí sa dokonca stali dočasne nezamestnaní. Tieto faktory môžu mať tiež vplyv na výšku úveru či úrokovú sadzbu, ak klient žiada o úver v období čerpania sociálnej dávky či zníženého príjmu alebo bezprostredne po tomto období.

Banky zareagovali v tomto období odlišne a stanovili si svoje individuálne podmienky, za akých budú poskytovať úvery. Sprísnenie podmienok nemusí znamenať, že keď spadám do uvedenej pre banku “rizikovej” skupiny, úver automaticky nedostanem. Banky ku týmto klientom pristupujú individuálne a môžu im napríklad znížiť maximálnu výšku úveru, či zvýšiť úrokovú sadzbu. V niektorej banke klient patri do skupiny, ktorej banka úver neposkytne a v inej ho môže dostať.

Spôsobov a ciest vedúcich ku kúpe vlastného bývania je aj v dnešnej dobe stále mnoho. Ak sa zaoberáš touto otázkou a nevieš sa vyznať v spleti informácií, radi budeme tvojim partnerom.

Príjemný deň 🙂

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum